Zatrudnić księgowego czy skorzystać z usług rachunkowych świadczonych przez biuro?

Każdy właściciel firmy staje przed dylematem związanym z tym, kto ma zadbać o kompleksową obsługę prawno–finansową przedsiębiorstwa, czyli po prostu – kto sprawnie i profesjonalnie poprowadzi jego księgowość. Bywa, że przedsiębiorca sam zajmuje się tą kwestią, zwłaszcza w przypadku małej firmy. Jednak większość zatrudnia księgowego lub podejmuje współpracę z profesjonalnym biurem świadczącym usługi rachunkowe dla firm.

A może samodzielnie zająć się księgowością?

Zarówno zatrudnienie księgowego, jak i korzystanie z usług rachunkowych świadczonych przez biuro to kolejny koszt dla właściciela firmy, często zresztą niemały. Z tego powodu można rozważyć samodzielne prowadzenie księgowości, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie jest to proste i wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i pracy, a efekty niekoniecznie będą zadowalające.

Oszczędność wynikająca z osobistego zaangażowania w sprawy księgowe może być pozorna, gdyż z reguły większy pożytek będzie, jeśli czas, który przedsiębiorca musi przeznaczyć na „sprawy papierkowe”, poświęci na rozwój firmy, nawiązywanie kontaktów i zawieranie umów handlowych.

Księgowy na etacie

Księgowy na etacie w firmie

Dobrym rozwiązaniem kwestii obsługi finansowej przedsiębiorstwa jest zatrudnienie własnego księgowego. Ma to niewątpliwie wiele zalet, gdyż taka osoba jest doskonale zorientowana w sprawach firmy może szybko i skutecznie reagować i reprezentować interesy przedsiębiorstwa przed urzędami państwowymi, a ponadto w każdej chwili może służyć fachową pomocą.

Jednak pamiętać należy, że stanowisko księgowego to najczęściej dobrze opłacany etat, który może stanowić istotne obciążenie dla budżetu i nie każda firma jest w stanie sobie na to pozwolić. W takim przypadku warto rozważyć ofertę biur księgowych świadczących kompleksowe usługi rachunkowe, dzięki czemu finanse firmy również będą w dobrych rękach, ale będzie to znacznie tańsze niż własny księgowy.

Umowa z biurem świadczącym usługi rachunkowe

Powierzenie obsługi prawno–księgowej biuru rachunkowemu ma sporo korzyści. Przede wszystkim odciąża przedsiębiorcę, który może skupić się na prowadzeniu i rozwijaniu firmy, mając pewność, że wszystkie sprawy formalne, podatkowe i kadrowo–płacowe są w rękach specjalistów.

Profesjonalne biuro zazwyczaj w swojej ofercie ma szeroki zakres usług rachunkowych (prowadzenie ksiąg handlowych, książki przychodów i rozchodów, rozliczanie z urzędem skarbowym i ZUS), czynności związane z rejestracją podmiotów gospodarczych czy reprezentowanie klienta przed organami kontroli skarbowej. Klient ma bieżący dostęp do wszystkich dokumentów oraz może liczyć na specjalistyczne doradztwo ze strony pracowników biura rachunkowego.

Usługi rachunkowe w okolicach Legionowa

Przedsiębiorcy zainteresowani skorzystaniem z profesjonalnych usług rachunkowych w okolicach Legionowa, mogą skorzystać z oferty rozliczenia firm przez nasze biuro w Serocku, oferujące kompleksową obsługę księgowo-rachunkową przedsiębiorstw oraz szeroki zakres pomocy prawnej.