Praca w księgowości, czyli jak zostać księgową?

Praca w księgowości, choć niełatwa, to jednak jest marzeniem niejednej osoby. Wynika to z opinii, jakie krążą na temat tej posady, mówiących o tym, że jest dobrze płatna, stabilna i przyszłościowa. Mimo tych zalet, oczywiście nie każdy posiada zdolności i predyspozycje do wykonywania tego zawodu, jednak przy dużej determinacji możliwe jest nabycie odpowiednich umiejętności, dzięki którym można zostać księgową.

Predyspozycje ułatwiające pracę w księgowości

Zarówno w literaturze jak i filmie często poruszany jest wątek związany ze stereotypem pracownika księgowości, który z reguły przedstawiany jest, jako osoba pozbawiona emocji, pedantyczna i nad wyraz skrupulatna. Oczywiście, dla uzyskania konkretnego efektu, pewne cechy są przejaskrawione, jednak nie da się ukryć, że typ osobowości może ułatwić pracę w księgowości. Zawód ten należy do raczej żmudnych i statycznych, co może doskwierać np. energicznym osobom z zacięciem artystycznym i skłonnościami do chaotyczności. Oczywiście takie cechy absolutnie nie dyskwalifikują potencjalnej kandydatki na księgową, jednak prawdopodobnie osobie dokładnej, spokojnej, dociekliwej i obdarzonej analitycznym umysłem będzie znacznie łatwiej wykonywać tę pracę.

Predyspozycje ułatwiające pracę w księgowości

Czy księgowa musi ukończyć studia?

W 2014 roku zniesiono obowiązek posiadania przez księgowych certyfikatu Ministerstwa Finansów, co przynajmniej teoretycznie znacznie ułatwiło dostęp do wykonywania tego zawodu. Obecne wymagania dotyczą niekaralności, zdolności do czynności prawnych i posiadania ubezpieczenia OC. Oczywiście księgowa musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu rachunkowości, prawa pracy i finansów, jednak nie ma wymogu, aby była ona potwierdzona dyplomem wyższej uczelni. Odpowiednie umiejętności można zatem zdobyć na różnego rodzaju kursach i szkoleniach oraz własną ciężka pracą. Dobrym pomysłem jest zatrudnienie się w charakterze praktykantki w księgowości, gdzie można przetestować swoją wiedzę i zobaczyć, na czym w rzeczywistości polega wykonywanie tego zawodu.

Przydatne umiejętności

Pomimo że każde przedsiębiorstwo potrzebuje księgowego, to konkurencja na rynku pracy jest spora. Każdego roku przybywa absolwentów studiów rachunkowości i finansów, które od lat cieszą się niezmiennym powodzeniem. Dlatego, aby znaleźć pracę w księgowości, nie wystarczy sama znajomość przepisów, niezbędne są też inne umiejętności, które często mogą zaważyć podczas rekrutacji. Należy do nich na pewno sprawna obsługa komputera z naciskiem na programy finansowo-księgowe oraz znajomość języków obcych. Zwłaszcza języki obce mogą otworzyć drogę do kariery w masowo powstających w Polsce centrach outsourcingowych specjalizujących się w obsłudze prawnej zagranicznych przedsiębiorstw.

Księgowa to zawód ponadczasowy

Zdobycie umiejętności prowadzenia księgowości, daje ogromne możliwości zawodowe i dużą szansę na stabilną i dobrze płatną pracę. W każdym mieście istnieją duże i mniejsze firmy prowadzące obsługę rachunkową i kadrowo – płacową różnych podmiotów gospodarczych. Warto zauważyć, że nie dotyczy to tylko Warszawy i innych dużych miast, gdyż również w mniejszych miejscowościach tego typu firmy całkiem dobrze prosperują. Przykładem jest nasze biuro rachunkowe w Serocku oferujące rozliczenia firm z okolic Nowego Dworu Mazowieckiego i Legionowa.

Reasumując – dobra księgowa raczej nie będzie miała problemu ze znalezieniem pracy, niezależnie od tego, gdzie mieszka.