Pomysł na biznes – własne biuro księgowe

W życiu wielu z nas przychodzi czasem taki moment, że chcemy zacząć pracę na własny rachunek i stać się właścicielami firmy. Oczywiście nie każdy się do tego nadaje i wiele osób woli pracować na etacie, są jednak tacy, którzy swoją przyszłość widzą jedynie we własnym przedsiębiorstwie.

Pomysłów na rodzaj działalności jest mnóstwo, a wybór branży zależy od indywidualnych zainteresowań, możliwości finansowych, zdolności i potrzeb rynku. Jedni zakładają sklepy, inni szkoły językowe, a niektórzy idą w stronę branży finansowej i postanawiają zostać właścicielami biura księgowego.

Kto może prowadzić biuro księgowe?

Obecne przepisy znacznie ułatwiły dostęp do biznesu w postaci własnego biura rachunkowego, gdyż jeszcze do niedawana, aby go otworzyć należało mieć ukończone kierunkowe studia wyższe oraz posiadać certyfikat Ministra Finansów. Jednak od roku 2014 zniesiono ten obowiązek i obecnie właścicielem biura może zostać każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych, ubezpieczenie z tytułu OC i nie był karany.

Oprócz spełnienia wymogów formalnych, równie ważne jest posiadanie pewnych cech i umiejętności niezbędnych do prowadzenia biura księgowego, takich jak znajomość rynku finansowego, obowiązujących przepisów prawa czy zdolności matematyczne. Warto też wcześniej zorientować się, jak funkcjonują takie biura np. poprzez zatrudnienie się w innej firmie oraz analizę rynku potencjalnych klientów.

prowadzić biuro księgowe

Sprawa mniej przyjemna, czyli koszty

Podobnie jak w przypadku zakładania każdej innej działalności gospodarczej, własne biuro księgowe również wymaga nakładów finansowych, i to całkiem niemałych. Trzeba pamiętać o konieczności wynajęcia odpowiedniego lokalu, zakupu sprzętu i specjalistycznego oprogramowania komputerowego oraz kosztach ewentualnego zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników. Zajmując się księgowością, należy też nieustająco podnosić swoje kwalifikacje i być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawnymi, dlatego niezbędne jest stałe samokształcenie oraz uczestniczenie w różnego rodzaju kursach i szkoleniach.

Pamiętać też należy o obowiązku wykupienia ubezpieczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej, które bezwzględnie musi posiadać każdy właściciel biura rachunkowego na wypadek pokrycia roszczeń klienta wynikłych z błędów spowodowanych przez firmę księgową.

Czy opłaca się zakładać własne biuro księgowe?

Powodzenie w prowadzeniu biura rachunkowego w znacznej mierze uzależnione jest od stopnia determinacji, pracowitości i zaangażowania właściciela. Na pewno nie jest to łatwa branża, gdyż konkurencja na rynku usług finansowych jest duża, ale prawdą też jest fakt, że popyt na nie jest stały i raczej nie zanosi się na to, żeby brakło klientów zlecających prowadzenie księgowości własnych firm specjalistom. Jeśli biuro księgowe jest rzetelne, a jego pracownicy dbają o bieżącą znajomość przepisów, z czasem na pewno zdobędzie klientów, dzięki którym w ostatecznym rozrachunku okaże się niezłym pomysłem na dochodowy biznes.

Wiadomo, że szanse na pozyskanie zamożnych klientów są znacznie większe w dużych miastach, jednak również w mniejszych jak np. Serock, biuro księgowe może z powodzeniem funkcjonować. Nasza firma – Balance Sheet –  obsługuje nie tylko klientów miejscowych, ale również wszystkich z okolic Nowego Dworu Mazowieckiego poszukujących dobrej księgowości.

Pamiętać bowiem należy, że najlepszą formą reklamy jest polecanie biura przez klientów zadowolonych z profesjonalnego prowadzenia obsługi księgowej, dzięki czemu wzrasta renoma i prestiż firmy.