Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura księgowego?

Powierzenie obsługi księgowości zewnętrznej firmie może przynieść przedsiębiorcy wiele korzyści. Oszczędność czasu i pieniędzy wynikająca z przekazania części odpowiedzialności specjalistom, doskonale wpływa na rozwój firmy oraz samopoczucie jej właściciela. Kluczem do powodzenia całej inwestycji jest optymalny wybór biura księgowego, które od tej pory zajmie się finansami naszego przedsiębiorstwa.

Szeroki zakres specjalizacji

Wybierając biuro księgowe warto przyjrzeć się, jaki zakres działań znajduje się w ofercie danego biura. Szeroki zakres zagadnień z zakresu księgowości, kadr i płac oraz płynne zmiany przepisów prawa podatkowego sprawiają, że obsługa całej księgowości przez pojedynczego pracownika może nie być wystarczająca. Korzystanie z usług kilku osób wyspecjalizowanych w wąskich dziedzinach może przynieść korzyści w postaci wyboru indywidualnego planu rozliczeniowego, który pozwoli zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.

Nowoczesne biura rachunkowe zatrudniają również wykwalifikowanych prawników. Znajomość rozbudowanych zagadnień z zakresu prawa podatkowego oraz najnowszych interpretacji konkretnych aktów prawnych, pozwala wybierać najkorzystniejsze w danym przypadku rozwiązania podatkowe. Dobre biura księgowe oferują pełen pakiet działań, w którym znajdują się:

  • rachunkowość finansowa, podatkowa i zarządcza,
  • kadry i płace,
  • ZUS,
  • doradztwo podatkowe,
  • reprezentacja klienta w urzędach i organach administracji publicznej,
  • negocjacje,
  • konsultacje prawno-podatkowe,
  • windykacja,
  • audyt przedsiębiorstwa,
  • bieżąca analiza sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Wybierając biura o tak szerokim zakresie działalności mamy pewność, że każdy problem prawno-podatkowy, jaki pojawi się podczas współpracy, zostanie rozwiązany w najlepszy możliwy sposób.

Zredukowany czas oczekiwania

Zredukowany czas oczekiwania

Najważniejszą cechą, którą należy wykazać się w prowadzeniu firmy jest systematyczność. Dzięki rozwiązywaniu kolejnych problemów na bieżąco, nie narażamy się na niepotrzebne kary finansowe, czy prawne. Szukając odpowiedniego biura księgowego, również należy brać pod uwagę aspekt systematyczności i natychmiastowego działania w sytuacjach kryzysowych. Wybierając biuro, któremu powierzymy obsługę naszych finansów, warto wybrać takie, w którym czas oczekiwania na konsultacje czy rozpatrzenie problemu jest krótki. Korzystanie z usług specjalistów, dla których pomoc klientom nie jest priorytetem, może prowadzić do poważnych kłopotów finansowych przedsiębiorstwa.

Podejście biura księgowego do klientów

Najskuteczniejszym wyznacznikiem jakości usług danego biura księgowego są opinie klientów, którzy korzystali z jego usług. Wartościowe są w tym przypadku rekomendacje usłyszane od znajomych przedsiębiorców oraz wypowiedzi internautów na lokalnych forach internetowych. W ten sposób można poznać wiele informacji, które pomija się na plakatach, czy stronach internetowych. Księgowość to stosunkowo trudna branża, a zadowolenie klientów jest najważniejszym czynnikiem sukcesu danego biura.

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga częstego dokonywania trudnych wyborów. Jednym z najtrudniejszych jest wybór firmy, która w odpowiedzialny sposób zajmie się naszymi finansami. Spośród wielu czynników wpływających na jakość współpracy z danym biurem księgowym, oprócz ceny usług, warto zwrócić uwagę na zakres specjalizacji, czas realizacji usług oraz opinie poprzednich klientów.