Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to zajęcie wymagające zaangażowania na różnych polach. Pozyskiwanie klientów, wykonywanie zamówień, a także uzupełnianie rozległej dokumentacji pochłania mnóstwo czasu i energii. Zatrudnienie w firmie osoby odpowiedzialnej za księgowość może w pewnych przypadkach przynieść nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy.

Brak czasu na prowadzenie księgowości

Rozwój firmy bezsprzecznie wiąże się z poświęceniem wielu godzin dziennie na różnego typu działania. O ile w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, dokumentacja księgowa upraszcza się do minimum, o tyle już zatrudnienie kolejnego pracownika czy rozszerzenie zakresu działalności, może spowodować, że ilość dokumentów wykroczy poza bezpieczny poziom. Skrupulatne uzupełnianie tabelek i kolumn zabiera naprawdę dużo czasu z codziennego grafiku. W końcu może się okazać, że sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z całą stertą papieru.

Nawet, jeśli wybierzemy uproszczoną formę dokumentacji, czyli rozliczenia na zasadzie księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów lub rozliczeń na zasadzie ryczałtu, bieżące uzupełnianie wszystkich dokumentów może okazać się zbyt czasochłonne. Złożoność systemu podatkowego i zmienność przepisów prawa sprawiają, że samodzielne prowadzenie dokumentacji może okazać się zbyt trudne.

Doświadczenie i wiedza księgowej

Wykwalifikowana księgowa jest w stanie poradzić sobie z każdym zagadnieniem prawno-podatkowym. Ciągłe dokształcanie i śledzenie zmian w systemie podatkowym sprawiają, że korzystne w danym przypadku interpretacje prawa podatkowego nie są jej obce. Dobra księgowa zna również możliwości skorzystania z ulg podatkowych, których zastosowanie pozwala zaoszczędzić realne pieniądze.

Doświadczony specjalista do spraw księgowości nie tylko sprawnie wypełni rubryki i kolumny w rozbudowanych rozliczeniach podatkowych. Korzystając ze swojej rozległej wiedzy, księgowa zaproponuje również korzystne rozwiązania podatkowe, opracuje finansową strategię firmy, a także podejmie się reprezentacji przedsiębiorcy w urzędach i instytucjach finansowych. Zorganizowana księgowa nie pozwoli sobie na niedotrzymanie terminów, czy błędy w rozliczeniach, dzięki czemu ryzyko otrzymania kar podatkowych maleje właściwie do zera. Zatrudnienie naprawdę dobrego specjalisty jest niemałym wydatkiem, jednak przy dobrej organizacji finansów przedsiębiorstwa zwrócą się one z nawiązką, zapewniając firmie bezpieczeństwo.

Księgowa małego przedsiębiorstwa podczas pracy

Pozorna oszczędność

Prawo podatkowe zmienia się właściwie każdego dnia. Im więcej specjalistów na rynku, tym bardziej rozbudowana staje się konieczna dokumentacja. Wykorzystanie do obsługi księgowości dostępnych online aplikacji, przynosi co prawda oszczędność pieniędzy, jednak program komputerowy nie posiada wiedzy i doświadczenia, które pozwalają wybrać najlepsze rozwiązania finansowe. Prowadzenie nieco większej niż jednoosobowa działalności gospodarczej, daje wiele możliwości obniżenia kosztów, których zwykła aplikacja po prostu nie zna.

Opłacalność zatrudnienia w swojej firmie specjalisty do spraw księgowości zależy od kilku czynników. O tym, czy warto, decyduje przede wszystkim rozmiar firmy i obszar jej działalności. Korzyści wynikające z wiedzy i obranej strategii księgowej odczuwalne są przede wszystkim w nieco większych firmach. Dobry specjalista to inwestycja, która przyniesie profity na wiele lat.