Kiedy warto zatrudnić księgową?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to zajęcie wymagające zaangażowania na różnych polach. Pozyskiwanie klientów, wykonywanie zamówień, a także uzupełnianie rozległej dokumentacji pochłania mnóstwo czasu i energii. Zatrudnienie w firmie osoby odpowiedzialnej za księgowość może w pewnych przypadkach przynieść nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy.

Brak czasu na prowadzenie księgowości

Rozwój firmy bezsprzecznie wiąże się z poświęceniem wielu godzin dziennie na różnego typu działania. O ile w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, dokumentacja księgowa upraszcza się do minimum, o tyle już zatrudnienie kolejnego pracownika czy rozszerzenie zakresu działalności, może spowodować, że ilość dokumentów wykroczy poza bezpieczny poziom. Skrupulatne uzupełnianie tabelek i kolumn zabiera naprawdę dużo czasu z codziennego grafiku. W końcu może się okazać, że sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z całą stertą papieru.

Nawet, jeśli wybierzemy uproszczoną formę dokumentacji, czyli rozliczenia na zasadzie księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów lub rozliczeń na zasadzie ryczałtu, bieżące uzupełnianie wszystkich dokumentów może okazać się zbyt czasochłonne. Złożoność systemu podatkowego i zmienność przepisów prawa sprawiają, że samodzielne prowadzenie dokumentacji może okazać się zbyt trudne.

Doświadczenie i wiedza księgowej

Wykwalifikowana księgowa jest w stanie poradzić sobie z każdym zagadnieniem prawno-podatkowym. Ciągłe dokształcanie i śledzenie zmian w systemie podatkowym sprawiają, że korzystne w danym przypadku interpretacje prawa podatkowego nie są jej obce. Dobra księgowa zna również możliwości skorzystania z ulg podatkowych, których zastosowanie pozwala zaoszczędzić realne pieniądze.

Doświadczony specjalista do spraw księgowości nie tylko sprawnie wypełni rubryki i kolumny w rozbudowanych rozliczeniach podatkowych. Korzystając ze swojej rozległej wiedzy, księgowa zaproponuje również korzystne rozwiązania podatkowe, opracuje finansową strategię firmy, a także podejmie się reprezentacji przedsiębiorcy w urzędach i instytucjach finansowych. Zorganizowana księgowa nie pozwoli sobie na niedotrzymanie terminów, czy błędy w rozliczeniach, dzięki czemu ryzyko otrzymania kar podatkowych maleje właściwie do zera. Zatrudnienie naprawdę dobrego specjalisty jest niemałym wydatkiem, jednak przy dobrej organizacji finansów przedsiębiorstwa zwrócą się one z nawiązką, zapewniając firmie bezpieczeństwo.

Doświadczenie i wiedza księgowej

Pozorna oszczędność

Prawo podatkowe zmienia się właściwie każdego dnia. Im więcej specjalistów na rynku, tym bardziej rozbudowana staje się konieczna dokumentacja. Wykorzystanie dostępnych online aplikacji dla księgowości w celu obsługi firm,  przynosi co prawda oszczędność pieniędzy, jednak program komputerowy nie posiada wiedzy i doświadczenia, które pozwalają wybrać najlepsze rozwiązania finansowe. Prowadzenie nieco większej niż jednoosobowa działalności gospodarczej, daje wiele możliwości obniżenia kosztów, których zwykła aplikacja po prostu nie zna.

Opłacalność zatrudnienia w swojej firmie specjalisty do spraw księgowości zależy od kilku czynników. O tym, czy warto, decyduje przede wszystkim rozmiar firmy i obszar jej działalności. Korzyści wynikające z wiedzy i obranej strategii księgowej odczuwalne są przede wszystkim w nieco większych firmach. Dobry specjalista to inwestycja, która przyniesie profity na wiele lat.