Jak wybrać dobre biuro księgowe?

Coraz więcej osób rezygnuje z bezpiecznego etatu i decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Czasem jest to urzeczywistnienie ich marzeń, innym razem to odpowiedź na potrzeby rynku lub ratowanie się przed bezrobociem. Niezależnie od przyczyny założenia własnej firmy, bywa, że comiesięczne obowiązki formalne, którym musi podołać przedsiębiorca zaczynają przerastać jego możliwości i utrudniają prowadzenie biznesu.

Jeśli dodać do tego konieczność zgłębiania wielu przepisów prawno-skarbowych, których nieznajomość może niekorzystnie odbić się na kondycji firmy, często okazuje się, że prowadzenie własnego biznesu to nie taka łatwa sprawa. Właśnie dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług biur księgowych, które profesjonalnie zajmują się kompleksową obsługą prawno-rachunkową ich firmy.

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro księgowe?

Profesjonalne biuro księgowe to jeden z filarów dobrze działającej firmy, dlatego należy bardzo rozważnie wybierać biuro, które będzie odpowiedzialne za wszelkie sprawy finansowe naszego przedsiębiorstwa. Oczywiście jest wiele kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, poniżej postaramy się wskazać najważniejsze.

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro księgowe?

Decydując się na korzystanie z usług biura rachunkowego, sprawdź:

  • czy posiada ono obowiązkowe ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej? – choć nie wszyscy o tym wiedzą, to przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za ewentualne błędy popełnione przez biuro rachunkowe. Może on jednak zażądać od biura odszkodowania za poniesione szkody, które jest pokrywane właśnie z ubezpieczenia OC.
    warunki zawieranej umowy i zakres usług oferowanych przez biuro rachunkowe;
  • w jaki sposób biuro księgowe przechowuje i chroni dane swoich klientów? – czy dane są przechowywane w zabezpieczonej serwerowni bądź w chmurze obliczeniowej, jak często firma wykonuje kopie dokumentów, jakim sprzętem i oprogramowaniem dysponuje;
  • kto będzie się zajmował obsługą twojej firmy? – czy w biurze zatrudnieni są doświadczeni księgowi, czy firma nie wyręcza się pracą stażystów;
  • jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym? – czy jest elastyczne i w uzasadnionych przypadkach można liczyć na pomoc po godzinach pracy, czy firma korzysta z najnowocześniejszych osiągnięć technologicznych usprawniających pracę i dających ci możliwość dostępu do swoich danych;
  • jakie opinie ma biuro księgowe wśród klientów i przedsiębiorców w okolicy? – to często najlepszy wyznacznik profesjonalizmu firmy zajmującej się rachunkowością.

Dlaczego warto korzystać z usług biur księgowych?

Jeśli uda Ci się znaleźć odpowiednie biuro, które kompleksowo zajmie się obsługą prawną i księgową twojej firmy, możesz spokojnie poświęcić się swojej pracy. To księgowy zadba o przygotowanie i zgłoszenie wszelkich niezbędnych dokumentów rejestracyjnych, zajmie się księgami rachunkowymi i deklaracjami podatkowymi. W gestii przedsiębiorcy leży dostarczanie na czas potrzebnych dokumentów – resztę załatwia biuro księgowe, odciążając właściciela firmy i służąc pomocą np. w skomplikowanych sprawach skarbowych.

Firmy z Nowego Dworu Mazowieckiego, Legionowa i okolic mogą skorzystać z kompleksowych usług biura księgowego Balance Sheet w Serocku, które zajmuje się prowadzeniem pełnej księgowości oraz usługami kadrowo-płacowymi i szeroko pojętym wspomaganiem swoich klientów w prowadzeniu własnego biznesu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.