Jak wybrać dobrą księgową?

Wybór najbardziej opłacalnej formy rozliczeń oraz przyjęcie najkorzystniejszej interpretacji konkretnych przepisów prawa podatkowego, wymaga fachowej wiedzy i dokładności księgowej. Stan finansów swojej firmy warto powierzyć osobie kompetentnej, która zadba o każdy drobny szczegół w dokumentacji firmy.

Kompetencje księgowej

Osoba, której powierzamy finanse i podatki swojej firmy, musi przede wszystkim znać się na swojej pracy. Dobrym punktem wyjścia do odpowiednich kwalifikacji księgowych jest wyższe wykształcenie w zakresie ekonomii lub finansów i rachunkowości. Ukończenie studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym nie implikuje co prawda konkretnych umiejętności, ale pozwala szerzej spojrzeć na napotkany problem. Podstawy wiedzy w postaci wykształcenia kierunkowego w tym zawodzie są dość istotne, nie oznacza to jednak, że księgowi bez niego są mniej wartościowi. Znacznie ważniejszą kwestią jest doświadczenie zawodowe. Często bardziej wartościowe od pracy w biurze rachunkowym jest doświadczenie w samodzielnym prowadzeniu księgowości. Księgowa z rozległym doświadczeniem zawodowym bez trudu poradzi sobie z prowadzeniem pełnej dokumentacji księgowej w Twojej firmie.

Istotne umiejętności miękkie

Oprócz informacji, które zamieszcza się w klasycznym CV, ogromną rolę w jakości usług oferowanych przez księgową pełnią umiejętności miękkie i jej cechy charakteru. Wśród najważniejszych z nich można wyróżnić sumienność oraz dokładność. Księgowa obdarzona tymi cechami charakteru z pewnością zadba o wysoki poziom swoich usług. Specjalista do spraw księgowości, obdarzony dużą dawką cierpliwości, wyeliminuje wiele błędów rachunkowych, które mogą stać się powodem nałożenia na przedsiębiorstwo ogromnych kar finansowych. Połączenie tych trzech cech jest niemal gwarancją sukcesu.

Księgowa musi być dla nas osobą zaufaną. Przestrzeganie tajemnicy handlowej oraz tajemnicy przedsiębiorstwa przez pracownika może uchronić naszą działalność przed nieetycznymi działaniami ze strony konkurencji, czy też innych niepowołanych osób. Specjalista powinien stale dbać o dobre imię naszej firmy. Oprócz tego, do istotnych cech charakteru należą ambicja i kreatywność. Dzięki nim często możliwe jest wypracowanie korzystnych rozwiązań podatkowych. Idealna księgowa pomoże dokonać najkorzystniejszych w danej sytuacji finansowej wyborów, nawet jeśli wykracza to poza podstawowy zakres jej obowiązków.

Istotne umiejętności miękkie

Szukając odpowiedniej księgowej warto wybrać osobę, która doskonale współpracuje z założonym grafikiem. Przestrzeganie terminów płatności i rozliczeń pomaga uniknąć niepotrzebnych kar finansowych, które mogą pochłonąć bardzo dużą część budżetu firmy.

Najlepszy wybór

Wybór osoby, która od tej pory kompleksowo zajmie się naszymi finansami, jest bardzo trudną kwestią. Od jednej decyzji mogą zależeć nawet losy całego przedsiębiorstwa. Na to stanowisko warto wybrać księgową, która poza kompetencjami zawodowymi wyróżnia się proaktywnym, ambitnym podejściem do swojej pracy.